WIECZÓR TRZYDZIESTY CZWARTY  sobota 1 lutegoa 2014 godz. 19:30

Jacek ze Słomą na scenie
Słoma z lewej...

Gwiazdą 34. wieczoru BSPN będzie legendarny bard, filozof, satyryk, malarz, poeta i popularyzator żółtych rymów - JACEK KLEYFF, który wystapi z multiinstrumentalistą Jerzym "Słomą" Słonimskim.
Współzałożyciel kultowego Salonu Niezależnych i Orkiestry Na Zdrowie, autor ponadczasowych piosenek śpiewanych m. in. przez Marylę Rodowicz, Kubę Sienkiewicza, Ewę Błaszczyk, Piotra Machalicę, Magdę Umer i Zbigniewa Zamachowskiego, wydał ostatnio autorską płytę "Znalezienie".
To będzie niezwykły koncert. Również z kilku innych powodów.
Pierwszy w 2014 roku, pierwszy raz w sobotę i pierwszy w Domu Kultury im Wiktorii Kubisz (Bielsko-Biała ul. Słowackiego 17), czyli Kubiszówce. W pierwszej części koncertu muzyczna niespodzianka. Gospodarz wieczoru: Piotr Skucha.
Tego koncertu nie można przegapić!
do posłuchania: Huśtawki, Ballada o Brunonie Schulzu, Dróżnik, Domek, Tu na dole, Kołderka, A ile, Kochana, Jeśli mi się kiedyś zdarzy, Jestem z tobą, Źródło

Bilety do nabycia w Kubiszówce (rezerwacja pod tel: 338 125 886)
i w Pubie Bazyliszek (B-B ul. Wzgórze 8, tel. 501 646 301)
Cena: 35zł (przedsprzedaż do 28 stycznia), 45zł (od 29 stycznia)

Ze względu na duże zainteresowania zalecamy wcześniejszą rezerwację.
Z A P R A S Z A M Y ! ! !

 


Gdy w 1970 Jacek Kleyff zakładał wraz z Januszem Weissem i Michałem Tarkowskim Salon Niezależnych, z którym trzykrotnie wygrał Famę, był jeszcze studentem architektury. W życiorysie, którego starczyłoby na film długometrażowy i kilka książek, znalazło się miejsce na zarobkowe zbieranie szyszek, działalność opozycyjną, fascynację buddyzmem, malarstwo czy prace na wysokościach. Największą jego miłością zawsze jednak była i nadal jest muzyka. 

Salon Niezależnych po kolejnych wygranych Famach błyskawicznie znalazł się u szczytu popularności. Kabaret był jednak szykanowany z powodu politycznego wydźwięku jego twórczości, a w 1976 roku został ostatecznie ukarany przez władze PRL zakazem występów. Jacek przeniósł się na wieś, a przerwa w regularnej działalności scenicznej trwała do roku 1986, kiedy założył Orkiestrę Na Zdrowie. Grupa zaproszona na pierwszy Przystanek Woodstock w 1995 r. od razu zdobyła "Złotego Bączka"- główną nagrodę publiczności. ORKIESTRA NA ZDROWIE - koncertując od wczesnych lat 90, stała się ikoną mariażu muzyki folkowej, poezji śpiewanej i reggae w Polsce.

 

Dziś Jacek Kleyff pracuje nad nowym albumem i regularnie koncertuje solo oraz z zespołem. Śpiewa zarówno piosenki z okresu Salonu Niezależnych jak i Orkiestry Na Zdrowie, dzięki czemu te dwie części jego muzycznego życiorysu komponują się w jedną całość. Po twórczość Jacka sięgają też inni artyści: Ewa Błaszczyk, Maryla Rodowicz, Kuba Sienkiewicz czy zespół Akurat, a fragmenty jego przenikliwych i lapidarnych tekstów na stałe trafiły do języka potocznego.

W listopadzie 2012 nakładem wydawnictwa Czarne ukazała się książka pt. „Rozmowa” będąca zapisem wywiadu rzeki z Jackiem Kleyffem, a w listopadzie 2013 do sklepów trafiła najnowsza, pierwsza od 14 lat, solowa płyta Jacka pt. „Znalezienie”

Jacek Kleyff – charyzmatyczna osobowość, erudyta pełen dowcipu i niebywałego dystansu do siebie. Tych kilka linijek to za mało by opisać tak barwną postać jak Jacek – jego trzeba posłuchać!

Dyskografia

* Dokąd to obywatelu? (MC, 1983, wyd. CDN)

 

* Jacek Kleyff - live (MC, 1985)

* Piosenki - (CD, 1999)

* Znalezienie – (CD, 2013)

 

Z Orkiestrą Na Zdrowie

* Dziadki w Akwarium - (MC, 1994, wyd. Folk Time)

 

* Jest los - (MC, 1995, wyd. Folk Time, reedycja CD 2007)

* Już - (CD, wyd. Polskie Radio, 2004)

* Znaki - (CD, wyd. Dalmafon, 2009)

 
 
 

www.kompmar.net.pl